Bildiğimiz üzere Türkiye genelinde özellikle büyük şehirlerde, şehir içi yolculuklar her şeyrin kendine özgü kartlarıyla yapılmakta. İstanbul'da İstanbul Kart olarak geçen kart ile belediye otobüslerine binilebiliyor ki bu kart olmadan seyahat etmenize izin verilmiyor.

             Her şehir tutturmuş bir kart diye İstanbul kart, Bukart, Kent kart gibi isimler ile piyasaya giriyor ve önce indirim yapıyor diyerek normalden 5-10 kuruş altında kazanç sağlatıyor. Normal ücretler 1 den 2 ye fırlıyor. Herkes kart eskisinden ucuz diyor 2 ay sonra kart ile binişler 5-10 kuruş tasarruf yaptırırken 3-5 lira zarara sokuyor. Kartta yapılan zamlar 1 ay sonra fark edilebiliyor ki iş işten geçmiş oluyor.


             Otobüs şöförleri kartsız bindirmiyor, kart almaya gidiyorsunuz sistem yok diyorlar. Anlayacağınız ne kart veriyorlar ne kartsız bindiriyorlar ama 3 yerine çok güzel 5 lira almasını biliyorlar. Sizlere geçen hafta içerisinde yapmış olduğum bir seyahatten bahşetmek isterim;

            Kocaeli ilinin Kandıra ilçesinde bir tatil beldesi olan Kerpe' de 2 gün 1 gece konakladık ve ardı sıra otobüs seferleri ile Kocaeli'nin ilçesi olan Kandıra'dan yine Kocaeli'ne bağlı olan Çayırova ilçesine gelmek için yollara düstük. Önce Kerpe'den Kandıraya minibüs ile geçmemiş gerekiyormuş geçtik, geçtik geçmesinede otobuslere kart ile biniliyor zar zor alabildiğimiz bir kartımız vardı ki ondada para yok Kandıra Otogarında yükletelim dedik "bozuk" dendi. Bu arada ilçe içinde seyahat 3 lira 35 kuruştu. Her neyse böyle olmayacak dedik merkeze gidip orada yüklettik ve araca bindik bu sefer izmit merkeze gidip oradan Çayırova'ya gidebileceğimiz ortaya çıktı. Bu yolculuk içinde aldılar mı 3 lira 75 kuruş. Eski klimasız araçlarda yolculukların bir yandan fahiş fiyatlar bir yandan yolumuza devam ediyorduk. Bu otobüs yolculuğu da bittikten sonra İzmit-Gebze hattı otobüsüne bindik ve yol almaya basladık. Yine klimalar çalışmıyor, yine fahiş fiyatlar kart ile biniş 3 lira 75 kuruşken kartta para kalmayınca şöför bizden kişi başı 5 lira iştemez mi. Burada bitse iyi otobüs bizi Bayramoğlu'nda indirdi. Oradan artık yeter dedik taksiye bindik ve eve gittik.


              Bu ükede şehir içi otobüse biniyorsan o şehrin kartı mutlaka olmak zorunda yoksa vay haline. Şu an cebimde 3 şehrin kartı mevcut ama indirim olmuş bindirim neye yarar. Her yıl 10'ar lira olmak üzere 30 lira da alıyorlar mı vize diye (Ohhhh ne güzell).


            Sonuç olarak her şehir halkına indirim yapıyorum diye zam üstene zam bindiriyor. Turist olarak gelen insanlara işkence yapıyor. Kendi ülkesini dahi gezmek isteyen insanlara sınırlama getiriyorlar.

            Söylemek istediğim ise bu kartlara insanları almaya zorlayarak hiç yoktan bir rank sağlamaya çalışıyorlar ve insanlara büyük sıkıntılar yaşatıyorlar. Lütfen bu saçmalıklara bi dur desinler. Artık yeter!!!


1 yorum: