ABD Başkanı , nin ardından Chicago'daki seçim merkezde toplanan binlerce destekçisine seslendi. Obama, seçim çalışmalarından sonra yeniden toparlanarak yola devam edeceklerini belirterek, "En iyi günlerimiz henüz gelmedi" dedi.

Başkan Obama konuşmasına kendisini destekleyen binlerce insanın "dört yıl daha, dört yıl daha" tezahüratlarıyla başladı. Etkili bir konuşmaya imza atan Obama, taraftarlarının gönüllerine seslenirken rakibi Cumhuriyetçi Parti'ye ise zeytin dalı uzattı.

Konuşmasında Amerika'nın etnik çoğulculuğuna ve birliğine atıflarda bulunan Obama, ülkede kölelerin kendi yazgısına yol verme hakkını yaklaşık 200 yıl önce elde ettiğine işaret etti. Obama, "Sizler, savaş ve kriz dönemlerinde galip gelmiş olan ülkeyi çaresizliğin derinliklerinden umudun tepelerine taşıyan o ruhu bir kez daha ortaya koydunuz." dedi.

Seçimde rakibi olan Cumhuriyetçi Mitt Romney'ye de zeytin dalı uzatan Obama, Cumhuriyetçi Parti yetkilileri ile bir araya gelip ortak çalışmak istediğini söyledi. Obama, "Sıkı bir mücadele verdik ama bu ülkeyi çok sevdiğimizden bunu yaptık." diye seslendi.

Obama şöyle konuştu: "Bu ülke dünyadaki tüm diğer ülkelerden daha zengin, ancak bu bizim asıl zenginliğimiz değil. Dünya tarihinde en güçlü ordusuna sahibiz, ancak bu değil bizi güçlü kılan. Üniversitelerimiz, kültürümüz dünyayı kıskandıracak kadar, ama bu her herkesin hala kıyılarımıza gelmesinin asıl sebebi değil. Amerika'yı bu kadar özel ve farklı kılan dünyada en kozmopolit etnik yapıya sahip olması. Bizler kaderimizin ortak olduğu bilinciyle; birbirimize ve gelecek nesillere bazı yükümlülüklerimiz olduğunu kabul ederek ülkemiz için daha sıkı çalışmayı ödev biliriz."

0 yorum:

Yorum Gönder