Yasaklılar listesinde kendisini gören bir grup tarafından yapılan saldırı sonucu Türkiye dahil olmak üzere tüm dünya ülkeleri internet hızında yavaşlama yasandı. Bu sorun hakkında bir çok yazı yazılmış durumda işte bu konuyu özetleyen gazete yazısı.


           Uzmanların 'tarihin en büyük siber saldırısı' olarak nitelediği bir saldırı dünya genelinde interneti yavaşlattı. ESET Türkiye'nin kıdemli teknik uzmanlarından Can Erginkurban ise meydana gelen saldırının Türkiye'deki internet hızını etkilemediğine dikkat çekti

           Erginkurban, dünya genelinde spam maillerin kaydını tutan Spamhaus'a yapılan saldırının DDOS yöntemiyle yapıldığını belirtirken, globalde internetin yavaşladığını ve bazı spam maillerin sunucuların meşgul olması nedeniyle gelen kutusuna düştüğünü kaydetti. Globalde internet hızının hissedilir derecede yavaşladığını dile getiren Erginkurban, Türkiye'de ise internette böyle bir yavaşlığın hissedilmediğini söyledi.

SPAMHAUS'A SİBER SALDIRI

         İstenmeyen e-postalarla mücadele eden Spamhaus’a yapılan saldırı, merkezi internet altyapısının zarar görmesine yol açtı. Spamlama olarak bilinen saldırı yöntemi, internet altyapısına büyük bir trafik yönlendirerek sunucuları erişilmez hale getirmeyi hedefliyor.

         Uzmanlar, Netflix gibi sıklıkla kullanılan sitelere de ciddi etkisi olan durumun, bankacılık ve e-posta hizmetlerine sıçramasından endişe ediyor.Beş ülkenin ulusal siber polis ekipleri saldırılarla ilgili soruşturma yürütüyor.İstenmeyen e-postalarla mücadele eden Londra ve Cenevre merkezli Spamhaus adlı grup, bu amaçla tehlikeli saldırılar için kullanılan sunucuları ve veri tabanlarını yasaklılar listesine alıyor.Grup son dönemlerde, çocuk pornografisi ve terörizmle bağlantılı içerik dışında her şeye ev sahipliği yapacağını açıklayan Cyberbunker adlı bir sunucuyu yasaklılar listesine eklemişti.


           Cyberbunker'ın sözcüsü olduğunu iddia eden Sven Olaf Kamphuis, mesajında, Spamhaus'un pozisyonunu istismar ettiğini ve bu grubun internette neyin yayılıp neyin yayılmayacağına karar vermesinin doğru olmadığını belirtti. Spamhaus, saldırının arkasında Doğu Avrupa'daki suç örgütleriyle birlikte Cyberbunker'ın da bulunduğunu belirtiyor. Cyberbunker, BBC'nin konuyla ilgili sorularına henüz bir yanıt vermedi.

'Benzeri görülmemiş bir saldırı'
            Spamhaus yöneticilerinden Steve Linford, BBC'nin sorularını yanıtlarken, bugüne dek bu saldırının benzerinin görülmediğini söyledi. Bir haftadır devam eden bir saldırıya hedef olduklarını belirten Linford, ''Ama bizi yıkamadılar, teknisyenlerimiz çalışmalarımızı sürdürebilmemiz için büyük çaba gösteriyor. Böyle bir saldırı başka bir yeri alaşağı edebilirdi'' dedi.

            Linford saldırının herhangi bir hükümet kurumunun internet altyapısını kesintiye uğratacak güçte olduğunu kaydederken, ''Eğer İngiltere'de başbakanlık sistemlerini hedef almış olsalardı, internetle bağlarını koparabilirlerdi'' dedi.

            Linford, “hedef oldukları saldırının en şiddetli olduğu anda saniyede 300 gigabit veri trafiği yaşandığını, normalde büyük bankalara benzer saldırılar düzenlendiğinde yine saniyede 50 gigabitlik bir veri trafiğinin söz konusu olduğunu'' aktardı.

0 yorum:

Yorum Gönder